SKU 84A-076GY
Package QTY 1
Weights & dimensions
Features
Return Policy
Dropshipping
Details
Features:
  • • Water and UV resistant, quick-drying breathable sling fabric
  • • The sturdy and stable steel frame supports up to 440 lbs
  • • Smooth, curved rocker arms are heat and wear resistant
  • • Wide seat and backrest, enough to comfortably seat two people
  • • Ideal for gardens, patios, front porches, and backyards
Specification:
  • • Colour: Grey Fabric, Dark Grey Frame
  • • Material: Steel, Sling Fabric
  • • Overall Dimensions: 47.25"L x 27.5"W x 33.5"H
  • • Seat Size: 45" L x 18.5" W
  • • Seat Edge Height: 15.75"
  • • Weight Capacity: 440lbs
  • • Item Label: 84A-076GY
Package Includes:
  • • 1 x Outdoor Glider Bench
  • • 1 x Manual
Compare with similar items
SKU
Product Dimension
Weight Capacity
With Cushion
Material
Customer Ratings
This item
84A-076GY
47.25" x 27.5" x 33.5"
440lbs
No
Steel, Sling Fabric
4.9
Recommend
48.5"L x 31.5"W x 34.5"H
440lbs
No
Steel, Sling Fabric
4.9
Outsunny Patio Glider Rocking Chair 2 Person Outdoor Loveseat Rocker Garden Furniture Bench, Grey
84A-011
58.25" x 32" x 39.25"
(single seat) 360 lbs (165 kg)
Metal, Breathable Mesh Fabric
4.7
84A-148
29.5'' x 26'' x 33.5''
264lbs
Steel, Texteline
84G-299V00GY
57.9" W x 32.3" D x 38.6" H