SKU 84B-285BK
Package QTY 1
Weights & dimensions
Features
Return Policy
Dropshipping
Details
Features:
  • • Made of natural fir wood
  • • Relaxed sloping seat with wide armrests
  • • Reclined slat back design
  • • Cup holder design for convenience
  • • Ample space between arms to accommodate most body types
  • • Assembly required
Specification:
  • • Colour: Black
  • • Material: Fir Wood
  • • Overall Dimension: 28.3" W x 37.4" D x 36.6" H (72 x 95 x 93 cm)
  • • Seat Size: 20.1" W x 19.7" D x 15" H (51 x 50 x 38 cm)
  • • Cupholder Size: Φ3" x 2.4" H (Φ7.5 x 6 cm)
  • • Weight Capacity: 330 lbs (150 kg)
  • • Item Label: 84B-285BK
Package Includes:
  • • 1 x Adirondack chair
  • • 1 x Manual
Compare with similar items
SKU
Overall Dimensions
Seat Dimensions
Weight Capacity
Material
Colour
Cushion
Customer Ratings
This item
84B-285BK
28.5" W x 38.2" D x 36.6" H
19.7" W x 19.7" D
330 lbs
Wood
Black
No
4.1
Recommend
867-068OG
25.2" W x 31.5" D x 35.4" H
19.7" W x 19.3" D
352 lbs
Steel, PE Rattan, Polyester
Orange
Yes
5
84G-746V00CG
27.2" W x 33.9" D x 35" H
20.5" W x 21.7" D
265 lbs
Mesh
Dark Grey
No
0
84B-528
30.25" W x 37" D x 38.25" H
20" W x 20.5" D
286 lbs
Natural Wood
Teak
4.9
84B-496
30.7" W x 35" D x 34.6" H
20.1" W x 18.9" D